Trendy

Trendom ostatných rokov je otvorený priestor, v ktorom sa pomocou zariaďovacích prvkov vytvoria jednotlivé funkčné zóny – kuchyňa, jedáleň, obývacia časť. Nie vždy je takéto riešenie možné alebo nám nemusí vyhovovať. V tom prípade možno opticky a pritom vzdušne oddeliť obývaciu zónu od jedálne či kuchyne skladacími alebo posuvnými zasklenými dverami, ktoré priestor delia i spájajú.

Trendy v interiérovom dizajne

Okrem rôznorodosti dizajnu vyplývajúcej z pôsobenia viacerých štýlov, sa prejavuje snaha o čo najdlhšiu životnosť nábytku i doplnkov. Preto výrobcovia v súčasnosti preferujú kvalitné materiály a do detailu prepracované konštrukčné riešenia. Moderný vzhľad dnešných obytných priestorov najviac ovplyvňuje štýl purizmu a minimalizmu.

Purizmus odmieta dekoratívnosť a hľadá čisté formy tvarov, zodpovedajúce použitému materiálu. Minimalizmu vládne motto „menej je viac“. Prejavuje sa v trendoch voľného vzdušného priestoru bez bariér zariadeného nábytkom menších odľahčených tvarov, ktorý vďaka premysleným kovaniam plní viaceré funkcie.

Sedacie súpravy

Priateľské posedenie sa považuje za významný relaxačný moment. Čalúnený nábytok sa preto vracia ku klasickej elegancii s dôrazom na komfort sedenia. Robustné sedacie súpravy postupne zamieňa subtílny sedací nábytok s jednoduchými horizontálnymi líniami, na drevených či kovových nôžkach. Veľký význam sa pripisuje ergonómii a žiadaná je polyfunkčnosť. Nízke operadlové časti preto dopĺňajú voľne prestaviteľné opierky hlavy, väčšia hĺbka sedačiek sa dopĺňa skupinou väčších čalúnených vankúšov. Opäť sú hitom veľké čalúnené štvorce či obdĺžniky, ktoré sa dajú prisunúť k sedačke a vytvoriť z nej pohovku. Čalúnenie sedacích súprav má často zobliekateľné poťahy, ktoré sa ľahšie udržiavajú. Obľúbené sú jednofarebné látky v prírodnej škále farieb od smotanovo bielej po zemité farby. Objavujú sa i sivá a čierna, na oživenie červená a fialová. Triumfálny návrat slávia kreslá klasických i módnych tvarov. Rôzne mechanizmy, premyslené konštrukcia a dizajnérske tvary umožňujú kreslá polohovať, otáčať i rozťahovať, čím tieto nábytkové kusy získavajú viacero funkcií.

Comments are closed.