Záhradný nábytok

Záhradný nábytok sa vyrába z najrozličnejších materiálov. Pre používateľa je dôležité, či ho bude využívat po celý rok, alebo iba v letnej sezóne. Rozhodujúcim kritériom jeho výberu je údržba, pohodlie, ktoré nám dokáže poskytnúť a, samozrejme, aj cena. Tú najčastejšie určuje použitý materiál a značka výrobcu. Najrozšírenejší je záhradný nábytok z dreva – drevený záhradný nábytok, alebo z kovu – kovový záhradný nábytok. Rozdiel je v ich údržbe, odolnosti a samozrejme aj cene. Nech už sa však rozhodnite pre akýkoľvek materiál, dôležité je zvoliť tie správne prvky pasujúce práve do Vašej záhrady.

Súčasné trendy

Tento rok sú jasným favoritom medzi záhradným nábytkom výplety. Výrobcovia ich ponúkajú i v nižších cenových kategóriách pri zachovaní vysokej kvality.

Okrem výpletov si silnú pozíciu zachováva dlhodobo obľúbený hliníkový a kovový nábytok, ktorý býva neraz kombinovaný s drevom. Nárast popularity zaznamenáva taktiež antikorový nábytok. Ľudia, ktorí si chcú kúpiť nábytok na celý život, by mali klásť dôraz na nadštandardné služby a záruku kvality.

Hliníkový a kovový nábytok

Tradične silnú pozíciu si v širokej ponuke záhradného nábytku udržiava kovový a hliníkový nábytok. Hliník je vďačný materiál dizajnérov, ponúka totiž nepreberné množstvo tvarov a kombinácií s ďalšími modernými materiálmi. Okrem toho, že sa ľahko udržuje, je hliník ľahký a elegantný materiál. Mnohé zo zostáv záhradného nábytku sú vyrobené v kombinácii dreva a hliníku, čo im dodáva moderný a nadčasový vzhľad.

Pri kovovom záhradnom nábytku sa kladie veľký dôraz na pohodlie a relaxáciu. Výrobcovia na dopyt reagujú navrhovaním nábytku, ktorého kreslá sú širšie a hlbšie, dizajnové, takže sú vhodné nielen do záhrady, kde je ich prvotné určenie, ale i do interiéru.

Významnou súčasťou sortimentu kovového nábytku je nábytok z antikorovej ocele, ktorý bol v posledných rokoch skôr na ústupe. Nízky dopyt po ňom spôsobovala okrem iného aj jeho cena – na trhu boli v dispozícii len masívne drahé výrobky. Dizajnéri preto prišli som subtílnejším, na materiál menej náročným nábytkom, ktorý je lacnejší a pôsobí ľahším dojmom.

Na koľko Vás tak bude stáť?

Za niekoľko desiatok eur môžete vybrať kovový nábytok, ktorý vďaka svojmu materiálu a celkovému spracovaniu pôsobí chladne, mohutne, ale aj moderne. Ak sa pozrieme na vlastnosti kovového nábytku, zistíme, že mhohé sa za posledných pár rokov zmenilo. Kovový nábytok nemusí byť nutne ťažký. Vďaka novým odľahčeným materiálom môže byť veľmi ľahko prenosný a zachovať si všetok svoj rešpektovaný štýl.

Kúpa kovového nábytku má svoje výhody i nevýhody

Výhodou kovového nábytku je, že v súčasnosti si zachováva svoje designové a povrchové kvality niekoľko rokov, beztoho aby ste na ňom museli neustále pracovať. Všeobecne ale platí, že ho treba raz za čas obrúsiť a prelakovať aby sa blýskal ako prvý deň.
Nevýhodou kvalitného kovového záhradného nábytku je často spomínaná cena a dojem chladu, ktorý často vzbudzuje. Všetko je to otázka kompromisov, koľko ste ochotný investovať a aké je predstava o kvalite.

Drevený nábytok
Pre dosiahnutie dlhodobej kvality a zachovania životnosti dreveného nábytku je nutné použiť kvalitný materiál. Na trhu sú časté výrobky z agátového alebo teakového dreva, ktorý by mal mať FSC certifikát zaručujúci pestovanie ekologickými postupmi a potvrdzujúci pôvod dreva. Drevo si však vyžaduje starostlivosť. Nie nadarmo je však jedným z najobľúbenejších materiálov na záhradný nábytok. Drevo ako prirodzená surovina prírody dýcha a žije s Vašou záhradou.

Je už jedno, či to bude nábytok z teakového dreva, eukalyptového, fínskej borovice, alebo ratanu. Drevo do záhrady patrí a nič nepokazí. Jedinou konkurenciou, ktorý by mohla drevený nábytok posunúť na druhú kolaj je kovový nábytok.

Plast do záhrady
Plastový nábytok má svojich stálych priaznivcov. Mal by byť vyrobený z plastu bez prísad vápna a iných kvalitu zhoršujúcich prísad. Plast je vďačný materiál. Nevyžaduje zvláštnu údržbu, je ľahký a veľmi skladný. Existuje samozrejme v rôznych farbách. Plastový záhradný nábytok je zvyčajne tou najlacnejšiu možnosťou, to však neznamená, že nemôže pôsobiť elegantne.

Leave a Reply

Moderný nábytok